حسابداری مدیریت اثربخش و ضرورت دستیابی به اطلاعات قابل اتکا

حسابداری مدیریت اثربخش و ضرورت دستیابی به اطلاعات قابل اتکا

نرم افزار حسابداری می تواند اطلاعات مورد نیاز حسابداری مدیریت را جهت اثربخشی آن و دستیابی به اطلاعات قابل اتکا فراهم آورد.
حسابداری مدیریت اثربخش و ضرورت دستیابی به اطلاعات قابل اتکا
-

جهان مدام در حال تغییر بوده و یک محیط به شدت رقابتی در حوزه اقتصاد و تجارت بوجود آمده است. در چنین محیطی نقش کلیدی اطلاعات قابل اتکا و به موقع بر هیچ کس پوشیده نیست. در شرایط نامساعد و پایدار رکود حاکم بر اقتصاد کشور، نگاه‌ها عمدتا به سمت بازارهای بین‌المللی می رود و بیشتر فعالان اقتصادی به استفاده از فرصت‌های رشد و سودآوری جدید متمرکز می شوند. مدیران ارشد شرکت‌ها نیازمند اطلاعات قابل اتکا و به موقع برای تصمیم‌گیری هستند تا بتوانند تصمیمات مهم و سرنوشت سازی برای کسب و کار خود بگیرند.

حسابداری مدیریت به‌ عنوان بخشی از سیستم‌ اطلاعات مدیریت (MIS) که وظیفه تهیه این اطلاعات را برای مدیران دارد ، جایگاه ویژه و تعیین‌کننده‌ای در فرآیند تصمیم‌گیری مدیریت دارد. در این مقاله نرم افزار حسابداری باتیز و اتوماسیون اداری قلم عوامل موثر بر اثر بخشی سیستم حسابداری مدیریت را به بحث می نشیند. 

در ضمن فیلم آموزشی حسابداری مدیریت نیز در حال تولید می باشد که در سایت آموزش آنلاین شرکت داده پردازان ارگس قرار گرفته است.

فیلم آموزش حسابداری مدیریت 

 

عوامل موثر بر اثربخشی سیستم حسابداری مدیریت

در ابتدا باید حسابداری مدیریت را تعریف کنیم. و آن عبارت است از فرآیند شناسایی، اندازه‌گیری، گردآوری، تفسیر و ارائه اطلاعات مالی و سایر اطلاعات کمی و کیفی مرتبط که توسط مدیریت به‌منظور برنامه‌ریزی، کنترل و ارزیابی عملیات در درون یک واحد تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته حسابداری مدیریت تعریف راحت تری هم دارد که در فیلم بالا آمده است.

همانطور که می‌دانیم، فرآیند تصمیم‌گیری عمدتا با رویدادهای جاری و آتی سر و کار دارد. این رویدادها گاهی با پیش‌بینی و برآورد همراه هستند. در پیش بینی ها اقلام هزینه و درآمد ، نقش مهمی دارند.

با اهمیت ترین چیزی که باید به آن توجه داشت ، اطمینان از صحت اطلاعات حسابداری مالی ثبت شده در نرم افزار حسابداری است. در اینجا نقش حسابرس مستقل در حسابرسی و اطمینان بخشی و اعتباردهی به اطلاعات مالی مندرج در صورت‌های مالی شرکت‌ها مهم جلوه می نماید.

یکی از موارد سودمندی اطلاعات حسابداری مدیریت، به‌ خصوصیات کیفی اطلاعات حسابداری ثبت شده در نرم افزار حسابداری بر می گردد. مواردی مانند مربوط بودن، قابل اتکا بودن، قابل مقایسه بودن. همانطور که می بینید این موارد جزء خصوصیات کیفی هستند. خصوصیات کمی هم در این بین مهم هستند. مثل قابلیت اندازه‌گیری اطلاعات (اعم از تاریخی، جاری و آتی).

با فرض وجود زیرساخت‌های اطلاعاتی و عملیاتی لازم، بسیاری از شرکت‌های داخلی به ابزارهای لازم در این زمینه مجهز نیستند و اطلاعات مورد نیاز حسابداری مدیریت را به دست نمی‌آورند. یک دیگر از مشکلات پیش روی شرکت‌ها در استقرار حسابداری مدیریت ، کمبود نیروی انسانی متخصص و متعهد است. منظور از افراد متخصص و متعهد، افرادی هستند که قابلیت‌های حرفه‌ای لازم و دانش کافی برای طراحی سیستم‌های اطلاعات مدیریت را راشته باشند. از این‌رو توجه به جذب و پرورش نیروی انسانی ماهر و آشنایی ایشان با مباحث مربوط به حسابداری مدیریت از اولویت‌های ورود به عرصه مباحث تکنیکی و جدید حسابداری مدیریت است.

یکی از نکات مهم در اثربخش نبودن سیستم حسابداری مدیریت، مقاومت و در برخی موارد مخالفت بعضی مدیران عملیاتی و کارکنان شرکت‌ها در مواجهه با تغییر بوده است. این مانعی برای اجرای صحیح و محتوایی سیستم حسابداری مدیریت می باشد. علاوه‌ بر اراده قاطع مدیریت ارشد شرکت‌ها، بالا بردن سطح آگاهی مدیران از طریق توصیف دقیق مزایا و نتایج مفید حسابداری مدیریت و نقش ویژه آن در بهبود کارآیی عملیات و ارزیابی عملکرد، می‌تواند راهی برای گذر از مشکلات موجود در مسیر دستیابی به اطلاعات قابل اتکا جهت تصمیم‌گیری باشد.

تکنیک های حسابداری مدیریت به‌ صورت تئوریک در دروس دانشگاهی و در سایر مراکز و محافل علمی و آموزشی در داخل کشور تدریس و ارائه شده و عملا نیز مورد توجه بیشتری در میان بعضی شرکت‌ها و مدیران ارشد آنها قرار گرفته، لیکن ممکن است چالش‌های پیش‌رو در عرصه عمل موجبات عدم کفایت و فقدان اثربخشی آن را به همراه داشته باشد.

بر اساس موارد بالا ، می توان نتیجه گرفت که شرکت‌ها و فعالان اقتصادی برای ماندن در عرصه تجارت و اتخاذ استراتژی‌های مناسب و رقابت در کسب سهم خود از بازار کالاها و خدمات نیازمند اطلاعات قابل اتکا برای تصمیم‌گیری هستند.

برای دسترسی به این‌گونه اطلاعات، آمادگی و آشنایی آنها با چالش‌های پیش‌رو و فراهم آوردن زمینه‌های لازم جهت استقرار سیستم حسابداری مدیریتِ اثربخش، مهم‌ترین اقدام در جهت کسب موفقیت و دستیابی به اهداف سازمان بوده و از هدر رفتن منابع جلوگیری خواهد کرد.

بررسی و اعتباردهی صورت‌های مالی از منظر حسابرسی مستقل، ایجاد زمینه‌های لازم جهت دسترسی به اطلاعات شفاف و پایه‌ای مورد نیاز حسابداری مدیریت، اعم از اطلاعات مالی و غیرمالی مرتبط، دسترسی به پایگاه داده‌ها و سیستم‌های نرم‌افزاری متناسب با فعالیت شرکت‌ها، دسترسی به افراد با صلاحیت حرفه‌ای لازم در مرحله ایجاد و طراحی زیرساخت‌ها و دسترسی به نیروی انسانی متخصص در مرحله اجرا، عزم و اراده مدیریت ارشد شرکت‌ها، آشنایی با نتایج مفید استفاده از سیستم حسابداری مدیریت و کنترل عوامل مواجهه با تغییر در درون سازمان‌ها را می‌توان از مهم‌ترین عوامل موثر و زمینه‌ساز برای دستیابی به اطلاعات قابل اتکا از طریق استقرار سیستم حسابداری مدیریت خواند. تجهیز شرکت‌ها و مدیران آنها به این ابزارها می‌تواند موجبات اتخاذ بهترین تصمیمات مدیریت را فراهم آورده و آنها را در رسیدن به اهداف وآرمان‌های سازمانی خویش نایل گرداند.

 

اتوماسیون اداری 

اتوماسیون اداری ارگس

نرم افزار حسابداری

 

منبع : نرم افزار حسابداری باتیز و اتوماسیون اداری قلم

این خبر توسط گروه نرم افزار حسابداری و اتوماسیون اداری ارگس برای سایت تهیه شده است.

 

سایر موارد

سایر مقالات

اسناد غیر تراز در نرم افزار حسابداری
در خیلی از نرم افزارهای حسابداری می توان سند حسابد....
استاندارد حسابداری شماره 4
استاندارد شماره ۴ ایران تا حد بسیار زیادی مشابه ia....
اهميت فراگيری مطالب مرتبط با حقوق دستمزد
نرم افزار حسابداری یکپارچه ، بدون داشتن یک نرم اف....
اخبار جدید حسابداری برای حسابدارن
نرم افزار حسابداری - نمایندگان مجلس دستگاه‌ها و شر....
لیست نرم افزار های حسابداری
مشخصات نرم افزار حسابداری بیت در سایت accsoft.ir ث....
گزارش سود و زیان در نرم افزار حسابداری
یکی از گزارشات گزارش سود و زیان می باشد. سود و زی....