کنترل کیفیت نرم افزار حسابداری 3

کنترل کیفیت نرم افزار حسابداری 3

بحث کنترل کیفیت در نرم افزار حسابداری بسیار گسترده است و ما سعی می کنیم که گوشه هایی از آنرا در این سایت ذکر کنیم.
کنترل کیفیت نرم افزار حسابداری 3
-

به منظور دستيابي به الگوهاي بهينه حل مساله و ايجاد بهبود در سازمانها، يکي از راهکارهاي مورد استفاده در سازمانهاي مختلف ایجاد گروه هاي حل مساله بوده است. در اين راستا، سازمانها نسبت به ايجاد تشکلهاي کاري و ايجاد فرهنگ کار گروهي، اقدام نموده اند و در اين راه دستاوردهاي مهمي نيز توسط آنها کسب شده است. ایجاد واحد کنترل کیفی نرم افزار حسابداری یکی از این گروهها است که بر کیفیت محصولات تولیدی در پروسه تولید نرم افزار حسابداری نظارت می کند.

البته تشکيل این گروهها و از آن مهمتر ، کارايي و اثربخشي اين گروهها، در گرو مسائل مختلفي است که فرهنگ جامعه در اين رابطه نقش بسزايي را به عهده دارد. مخصوصا جامعه حسابداران و حسابرسان و گروههای این چنینی نقشی بسزا دارند.

تاريخچه پيدايش دواير كنترل

ژاپن پيش از جنگ جهاني دوم، به واسطه عدم به كارگيري روشهاي كنترل كيفيت، به عنوان یک کشور تولید کننده كالاهاي ارزان و نامرغوب شهرت داشت. اين كشور براي ورود به بازارهاي جهاني تلاش زيادي را مصروف داشت. 


از سال 1970 صحنه رقابتها تغيير كرد و از آن به بعد ژاپن توانست اطمينان بازارهاي جهاني را به خاطر كيفيت مطلوب كالاهايش جلب كند و بازارهاي جهاني را به دست گيرد.

البته در اینجا باید ذکر کرد که در آن سالها شاید مفمومی به عنوان نرم افزار حسابداری و یا نرم افزار اتوماسیون اداری اصلا وجود نداشته است. 

اين امر بر بازارهاي كشورهاي پيشرفته غربي، تاثير زيادي گذاشت، تا آنجا كه غربيها، دلايل متعددي را براي موفقيت ژاپنيها تراشيدند. يكي از دلايل معروف كه غربيها برآن تكيه مي كنند اين است كه، اين سيستمها، فقط با فرهنگ ژاپنيها قابل اجراست و ژاپنيها جز كار كردن، به چيزي نمي انديشيدند.

اين تغيير و تحول به دنبال پاره اي از تصميمات اساسي صورت گرفت كه از جانب دولت و شركتهاي بزرگ ژاپني، در چگونگي اداره و هدايت كاركنان خود اتخاذ شد. اين تصميمات اساسي در اين جمله خلاصه ميشود:

«از آنجاييكه، اكثريت كاركنان ما مستعد و توانمند هستند، لازم است فرصتي در اختيار آنها قرار گيرد تا، از فكرشان همانند جسم خود استفاده كنند»


ظهور جنبش دايره كيفيت (یا همان واحد کنترل کیفی) نتيجه چنين فلسفه اي بود و بسياري از افراد معتقد بودند كه دواير كيفيت و ابزارهاي مرتبط با مطلب فوق، يكي از مهمترين عوامل مؤثر در پيشرفت ژاپن، درطي بيست سال گذشته، بوده است.


یکی از نتایج  این بررسی ها و تحقیقات این شد که ساير كشورها از جمله كشورهاي آمريكايي، اروپايي و آسيايي درمورد به كارگيري واحد کنترل کیفی در شركت خود ترغيب شدند، به طوريكه در آمريكا از سال 1973 تا سال 1982 بيش از 5000 سازمان، دواير كنترل كيفي را به كار گرفتند كه نيروي هوايي آمريكا، شركتهاي توليدي، بانكهاي ملي و خطوط هوايي آمريكا را شامل ميشود.

حالا سوال اینجاست که چه افرادی در واحد کنترل کیفی می توانند به کار گرفته شوند. مثلا در یک شرکت تولید نرم افزار حسابداری چه افرادی باید در واحد کنترل کیفی استخدام شوند. قائدتا این افراد باید تا حدودی بر مفاهیم حسابداری مسلط باشند. زیرا باید یک نرم افزار حسابداری را تست و اجرا نمایند. و کیفیت آنرا بسنجند.

برای یک شرکت که نرم افزار اتوماسیون اداری تولید می کند افرادی باید در واحد کنترل کیفی استخدام شوند که مفاهیم اتوماسیون اداری را می دانند تا بتوانند نرم افزار اتوماسیون اداری تولید شده را تست نمایند.

وجود این واحد های کنترل کیفی در هر شرکتی الزامی است حالا چه شرکت تولید کننده باشد که نرم افزار حسابداری و یا نرم افزار اتوماسیون اداری تولید می کند و چه شرکت خدماتی باشد که فقط خدمات ارائه می کند.

 

سایر موارد

سایر مقالات

نقش و اهمیت تئوری حسابداری
گروه نرم افزار حسابداری و اتوماسیون اداری ارگس - ....
10 اشتباهی که حسابدار باید از آن اجتناب نماید
گروه نرم افزار حسابداری و اتوماسیون اداری ارگس - ....
گزارش مرور حسابها در نرم افزار حسابداری
یکی از گزارشات پر کاربرد در نرم افزار حسابداری گزا....
حسابداری مالی در نرم افزار حسابداری یکپارچه
نرم افزار حسابداری یکپارچه باتیز دارای زیر سیستم ه....
عامل گذاری حواله انبار در نرم افزار حسابداری باتیز
در نرم افزار حسابداری باتیز در قسمت حسابداری انبار....
جایگزینی کد حساب در نرم افزار حسابداری باتیز
اکثر نرم افزارهای حسابداری و مالی ، در وسط کار به ....