بررسی لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم

بررسی لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم

بیش از دو سال از وعده های مکرر برای تعیین تکلیف لایحه مالیاتی دولت میگذرد. ولی تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.
بررسی لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم
-

بعد از دو سال برای تعیین تکلیف لایحه مالیاتی دولت، وزیر اقتصاد از تشکیل جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصادی دولت برای بررسی این لایحه خبر داد.

به گزارش ارگس از مهر، ساماندهی و هدفمندی معافیت‌های مالیاتی، ارائه مالیات‌های جدید مانند مالیات بر عایدی املاک و مالیات بر دارایی و مالیات بر مجموع درآمد از جمله تغییرات بنیادی و اساسی لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم است اما قریب به چهار سال است که بحث آن در دولت مطرح است اما در ارائه آن به مجلس تعلل صورت می‌گیرد.

در سال ۹۶ بعد از متوقف شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس این لایحه مطرح شد. در آن زمان وزیر اقتصاد و معاونین وی در سالهای ۹۶ و ۹۷ بر لزوم وضع این مالیات در بازار مسکن برای جلوگیری از تحرک مخرب سوداگران تاکید داشتند. با این حال تا پایان دوره وزارت کرباسیان و ریاست تقوی نژاد بر سازمان امور مالیاتی این وعده عملی نشد.

ایجاد کارگروه برای بررسی فوری مالیات بر عایدی در سال ۹۷

بعد از یک سال ، حسین میرشجاعیان معاون سابق اقتصادی وزیر اقتصاد، مردادماه سال ۹۷ بر لزوم اجرای مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرد و افزود: به واسطه مالیات بر عایدی سرمایه می‌توان به راحتی درآمدهای بادآورده را در این سیستم کنترل کرد. ولی انجام اینکار بستگی دارد به اینکه روی تمام نقل و انتقالات مالی نظارت داشت.

ادغام لایحه مالیات بر درآمدهای مستقیم و مالیات بر عایدی سرمایه

در این بین و در زمانی که همگان منتظر ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بودند، هشتم مرداد ۹۸ فرهاد دژپسند از ادغام لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات‌های مستقیم خبر داد. وی گفت که در متن لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات‌های مستقیم بحث مالیات بر عایدی سرمایه نیز گنجانده می‌شود و این مسئله برای ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف مالیات است. اواسط مرداد ماه، دژپسند در اظهارنظر دیگری گفت که لایحه اصلاح نظام جامع مالیاتی اواخر دی ماه به مجلس ارائه می‌شود.

لایحه بالاخره به دولت رفت اما در آن گیر کرد!

این وعده‌ها که برخی از آنها را ذکر کردیم، سرانجام رنگ واقعیت به خود گرفت و در پنجم بهمن ماه ۹۸ فرهاد دژپسند از ارسال لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در اول بهمن ماه خبر داد. او گفته بود که لایحه به دولت ارسال شده و مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه و ساماندهی معافیت‌ها ارکان اساسی این لایحه هستند.

۲۵ خرداد ۹۹، امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی در گفتگویی ابراز امیدواری کرد که این اصلاحیه هر چه زودتر در دولت نهایی شود و مجلس پیش از بودجه سال ۱۴۰۰، آن را تصویب کند.

وی با اشاره به اینکه در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات بر عایدی سرمایه دیده شده است، اضافه کرد: همچنین مالیات بر مجموع درآمدها هم عملیاتی و معافیت‌های مالیاتی هم ساماندهی می‌شود.

کلیات لایحه به تصویب رسیده و جزئیات آن باقی است

در خردادماه امسال یعنی ۹۹، محمود علیزاده معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این لایحه در دولت مطرح است و کلیات آن تصویب شد و جزئیات آن در حال بررسی است، اظهار داشت: دولت از زمان وزارت آقای دژپسند بر امور اقتصادی و دارایی، موضوع اقتصاد هوشمند و تغییر در پایه‌های مالیاتی را در دستور کار خود قرار داد که با همکاری همه خبرگان بخش اقتصادی از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس، فرآیند اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم در دستور کار قرار گرفت. مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد در آن به عنوان جزئی از اصلاح این قانون دیده شده است.

تشکیل جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصاد دولت برای تعیین تکلیف لایحه اصلاح مالیات مستقیم

پس از گذشت این چند ماه نهایتاً روز گذشته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که آیا لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم تا مهر ۹۹ به مجلس می‌رسد، گفت: برای بررسی این لایحه جلسه فوق‌العاده کمیسیون تشکیل داده‌ایم اما به مجلس رسیدن آن به اختیار من نیست چرا که بعد از کمیسیون باید دولت نیز آن‌را تصویب کند و نمی‌توانم زمانی را قول بدهم اما تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد که این اتفاق بیفتد.

بر اساس آنچه از گفته دژپسند و سایر شواهد بر می‌آید این لایحه بیش از ۷ ماه است که به دولت رفته اما عزمی برای پیگیری تصویب آن دیده نمی‌شود. این در حالی است که دولت در یکی از بی سابقه‌ترین کسری بودجه‌ها در سالیان اخیر قرار دارد و باید بتواند هرچه سریع‌تر درآمدهای خود از محل مالیات را بیشتر و هدفمند تر کند به نحوی که با کاهش فشار مالیاتی از تولیدی‌ها و ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی مانند مالیات بر مجموع درآمد ضمن کاستن از فشار مالیاتی بخش تولید، درآمدهای خود را نیز تقویت کند.

در آخرین اظهار نظر ، وزیر اقتصاد با تاکید بر عرضه باقی مانده سهام دولتی در بازار سرمایه گفت: وزارت اقتصاد هیچ برنامه ای برای وضع مالیات بر عایدی سرمایه در بازار سرمایه ندارد

 

سایر موارد

سایر خبرها

امکان استفاده از گروههای فرعی در گزارش فروش
یکی از گزارشات اصلی هر نرم افزار حسابداری ، گزارشا....
راه اندازی قسمت پشتیبانی سایت
راه اندازی قسمت پشتیبانی سایت....
برون‌سپاری خدمات حسابداری در زمان همه‌گیری ویروس کرونا
خدمات حسابداری و نرم افزاری را می توان به راحتی بر....
نسخه 244 نرم افزار حسابداری باتیز
گروه و اتوماسیون اداری ارگس - نسخه 244 باتیز ....
آپدیت 241 نرم افزار حسابداری باتیز
گروه و اتوماسیون اداری ارگس - آپدیت 241 باتیز ....
بازار سرمایه و نقاط قوت و ضعف آن
روند بازار سرمایه باعث شده تا پول زیادی وارد این ب....