درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی دولت از دارا دوم

درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی دولت از دارا دوم

مردم فکر می کردند که با فروش سهام این شرکت ها تحت عنوان دارا دوم ، این سهام رشد خواهد کرد و بنابراین همه این سهام را خریدند تا با عرضه دارا دوم سود خوبی نصیب آنها شود.
درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی دولت از دارا دوم
-

با یک نگاه اجمالی به ارزش سهام چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان می توان فهمید که دولت می‌تواند از محل فروش سهام این 4 شرکت‌بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

به گزارش ارگس از مهر، در اوایل خرداد سال ۹۸ هیئت دولت در دستور کاری، واگذاری سهام خود در ۶ پالایشگاه را به تصویب رساند. دولت برای واگذاری این سهام ، دو راهکار در پیش رو داشت که یکی از آن‌ها واگذاری سهام به صورت بلوکی و دیگری عرضه سهام خود به صورت صندوق‌های ETF بود.

در ۲۰ فروردین سال جاری 1399 ، هیئت دولت به پیشنهاد وزارت اقتصاد و امور دارایی رأی مثبت داد؛ بر این اساس مقرر شد صندوق سرمایه‌گذاری قابله معامله واسطه‌گری‌های مالی (ETF) اول که به دارا یکم معروف شده است، متشکل از باقیمانده سهام دولت در چند بانک و بیمه توسط وزارت اقتصاد تشکیل و سهام آن در بورس عرضه شود.

همچنین قرار شد صندوق سرمایه گذاری قابل معامله واسطه گری مالی (ETF) دوم که به دارا دوم مشهور شده است، متشکل از باقیمانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان نیز توسط وزارت نفت تشکیل و سهام صندوق در بورس عرضه شود.

در زمان فروش دارا یکم بنده با بعضی از فعالان بازار بورس مشوت کردم بعضی می گفتند که بخرید و بعضی می گفتند که نخرید. دولت برای ETF سوم نیز برنامه دارد و قرار است صندوق دارا سوم متشکل از سهام دولت در ایران خودرو، سایپا، ملی مس، و ملی فولاد نیز توسط وزارت صمت تشکیل و در بورس عرضه شود.

چشم بازار به پالایشی‌ها

پس از عرضه دارا یکم در تیر ماه، آماده سازی صندوق دارا دوم یا ETF پالایشی هم به گوش رسید. با جدی شدن این واگذاری، سازمان خصوصی سازی از عرضه صندوق ETF پالایشی در شهریورماه خبر داد. با اعلام این خبر، سهام پالایشی‌ها به سرعت  بالا رفت و بیشترین حجم از ورود پول حقیقی به سهام مربوط به سهام پالایشگاه‌ها صورت گرفت.

مردم فکر می کردند که با فروش سهام این شرکت ها تحت عنوان دارا دوم ، این سهام رشد خواهد کرد و بنابراین همه این سهام را خریدند تا با عرضه دارا دوم سود خوبی نصیب آنها شود.

تحلیل این بود که دولت به دلیل تأمین نیازهای مالی خود، سهام این پالایشگاه‌ها را با قیمتی بالاتر از ارزش فعلی به فروش خواهد رساند و این به معنای حمایت جدی دولت از افزایش قیمت سهام این شرکت‌هاست.

نگاهی به روند قیمتی سهام

یکی از دلایل اصلی اقبال مردم به نمادهای پالایشی، رشد خیره کننده این سهام‌ها بود، حتی در روزهایی که قیمت جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی منفی بود، این رشد ادامه داشت. بطور میانگین، پالایشی‌ها از ابتدای امسال تا به امروز، با رشد حدود ۵۰۰ درصدی سهام خود روبرو بوده اند. برای مثال قیمت هر سهم پالایشگاه اصفهان در ابتدای امسال ۵۲۷ تومان بود که در پایان معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته به ۴ هزار و ۶۵۲ تومان رسیده است.

ارزش بازاری پالایشگاه‌ها

خرداد سال گذشته، ارزش پالایشگاه اصفهان ۲۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، پالایشگاه تبریز ۹.۲ هزار میلیارد تومان، پالایشگاه بندرعباس ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و پالایشگاه تهران ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که در مرداد ۹۹ با رشد بی نظیری مواجه شده‌اند.

ارزش و میزان سهام دولتی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نمایندگی از دولت، بخشی از سهام شرکت‌های پالایشی را در دست دارد. سهم این شرکت دولتی در پالایشگاه اصفهان ۱۳.۷۵ درصد معادل ۷ میلیارد سهم، پالایشگاه تهران ۱۵.۸۵ درصد معادل ۷ میلیارد سهم، پالایشگاه بندرعباس ۱۶.۶۶ درصد معادل ۵ میلیارد سهم و پالایشگاه تبریز ۱۶.۱۴ درصد معادل ۲ میلیارد سهم است.

از نظر ارزشی، سهام پالایشگاه‌های تهران و اصفهان از ارزش بیشتری برای دولت برخوردار است و شاید بتوان یکی از دلایل علاقه حقیقی‌ها به این دو شرکت را همین موضوع دانست. نگاهی به ارزش بازار و محاسبه سهم دولت از ارزش بازار این شرکت‌ها نشان می‌دهد که در صورت واگذاری سهام این شرکت‌ها (بدون محاسبه تخفیف ۲۰ درصدی)، دولت بیش از ۹۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند.

این در حالی است که صبح روز دوشنبه هفته گذشته، سازمان خصوصی سازی رسماً موضع پیشین خود را نقض و اعلام کرد سهام سه پالایشگاه تهران، اصفهان و بندرعباس با قیمت‌های پایه حدود ۶ هزار تومان از طریق بلوکی واگذار می‌شوند.

این خبر باعث شد تا نمادهای پالایشی به شدت ریزش پیدا کنند که به سایرنمادهای غیر هم گروه نیز سرایت کرد و بورس با یک شوک بزرگ مواجه شد. در نهایت پس از دو روز اعلام شد عرضه بلوکی لغو و سهام دولتی شرکت‌های پالایشی در قالب صندوق دوم واگذار می‌شوند.

اما اگر واگذاری سهام دولتی این پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی انجام می‌شد، به شرط موفقیت آمیز بودن آن، تنها ۱۱۳ هزار میلیارد تومان از واگذاری سهام خود در سه پالایشگاه تهران، اصفهان و بندرعباس درآمد به دست می‌آورد که سهم پالایشگاه بندرعباس ۳۰ هزار میلیارد تومان، پالایشگاه تهران ۴۱ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان و شرکت پالایش نفت اصفهان ۴۱ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان می‌شود.

اگر دولت در بهار 1398 سهام این چهار پالایشگاه را واگذار می‌کرد مبلغی کمتر از ۱۲ هزار میلیارد تومان بدست می آورد ولی اکنون با توجه به رشد بازاری این شرکت‌ها، درآمدی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسب می‌کند. 

 

سایر موارد

سایر خبرها

روز حسابدار مبارک!
از ۱۴ تا۲۱ آذرماه هرسال را به عنوان هفته حسابداری ....
اختلال در هسته اصلی بورس به خاطر اقدامات دولت
اختلال در هسته معاملات بورس اوراق بهادار در ماه‌ها....
تبعات برداشت از صندوق توسعه و مالیات خانه های خالی
به گزارش گروه نرم افزار حسابداری ارگس ، آقای همتی ....
اظهارنامه عملکرد 98 و حسابهای بانکی
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات ارگس ، با توجه به ....
پروفایل اقتصادی اجتماعی / مالیات خانه های خالی
سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طبق قا....
آپدیت 241 نرم افزار حسابداری باتیز
گروه و اتوماسیون اداری ارگس - آپدیت 241 باتیز ....