عضو هیئت علمی دانشگاه الزهراء با بیان اینکه تنها ۳۵ درصد نقدینگی در دست مردم است، گفت: نقدینگی در ذات خود بد نبوده و در صورت هدایت به سمت تولید به کنترل تورم کمک می‌کند.

حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهراء با بیان اینکه تنها ۳۵ درصد نقدینگی در دست مردم است، گفت: نقدینگی در ذات خود بد نبوده و در صورت هدایت به سمت تولید به کنترل تورم کمک می‌کند.

وی افزود: نقدینگی در ذات خود بد نبوده و در صورت هدایت به سمت تولید به کنترل تورم کمک می‌کند. با اصلاح نظام مالیاتی و نظام بانکی می‌توانیم نقدینگی موجود در جامعه را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه یک عزم جدی برای هدایت نقدینگی به سمت تولید باید وجود داشته باشد، گفت: با اصلاح سیاست‌های کلی نظام بانکی می‌توانیم موانع موجود در هدایت نقدینگی به سمت تولید را برطرف کنیم.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در نه ماهه اول امسال، نقدینگی موجود در جامعه حدود ۲۷۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است و عمده این نقدینگی در اختیار دولت، بانک‌های خصوصی و شرکت‌های خصولتی و بنیادها بوده است.

راغفر سهم نقدینگی که در اختیار مردم است را حدود ۳۵ درصد اعلام کرد و گفت: بقیه آن در اختیار نهادهای بزرگ دولتی و شرکت‌های خصولتی است.

وی افزود: بانک مرکزی با اقتدار و عزم جدی می‌تواند نقدینگی موجود در جامعه را کنترل کرده و آن را به سمت تولید هدایت کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: با ارائه تسهیلات مناسب به تولیدکننده‌ها می‌توانیم به شکوفایی این بخش کمک کنیم.

راغفر با بیان اینکه نقدینگی در کشورهایی، چون آلمان و ژاپن حدود دو ونیم برابر تولید ناخالص داخلی است افزود: با توجه به اینکه تورم در این کشورها حدود صفر است نقدینگی موجود در جامعه فقط به سمت تولید رفته و به خلق ثروت در این کشورها کمک می‌کند.

وی گفت: در صورت عدم کنترل نقدینگی در کشور و ورود آن به بازارهایی، چون ارز و سکه و مسکن ما شاهد تورم در کشور خواهیم بود.

کنترل نقدینگی و کنترل تورم توسط آن یکی از ابزارهای مهم دولت برای کنترل اقتصاد است. در زمینه تورم کشورهای جهان را به سه دسته می توان تقسیم کرد.

کشورهای با تورم بسیار بالا که در آنها معمولا تولید صرفه اقتصادی ندارد. این کشورها که عموما دارای نفت هستند ، فقط نفت را به صورت خام می فروشند و وارد کنند انواع محصولات تولیدی سایر کشورها هستند.

کشورهای با تورم کنترل شده ولی کم در حد ۲ درصد که تولید در آنها رونق خوبی دارد و اقتصاد قوی دارند.

کشورهایی با تورم منفی که با وجود داشتن اقتصاد قوی ، ولی ترس آن می رود که دچار رکود اقتصادی شوند بنابراین تلاش می کنند با ایجاد تورم مصنوعی ، رونق را به اقتصاد باز گردانند.

  • نویسنده : ارگس
  • منبع خبر : خبرگذاری