به‌روزرسانی استاندارد شواهد حسابرسی

به‌روزرسانی استاندارد شواهد حسابرسی

به‌روزرسانی استاندارد شواهد حسابرسی با هدف استفاده بیش از پیش از فناوری اطلاعات و نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی
به‌روزرسانی استاندارد شواهد حسابرسی
-

هیأت استانداردهای حسابرسی انجمن حسابداران رسمی آمریكا، یک استاندارد جدید را به منظور ارزیابی شواهد حسابرسی  مخصوص شرکت‌های خصوصی منتشر کرد. این هیات همچنین قصد دارد به‌منظور افزایش نقش فناوری اطلاعات در مراحل حسابرسی، استانداردهای موجود را به‌روزرسانی و نسخه جدید آنها را منتشر کند.

بیانیه‌ی جدید استاندارد حسابرسی شماره‌ی ۱۴۲ ( شواهد حسابرسی)، با هدف نوسازی استانداردهای حسابرسی شرکت‌های خصوصی، در كنار موضوع تردید حرفه‌ای، فناوری‌های نوظهور مورد استفاده‌ی تهیه‌كنندگان صورت‌های مالی و حسابرسان را به عنوان عامل دیگری كه دقت، کامل بودن، مربوط بودن و قابلیت اتكای شواهد حسابرسی را ارتقا می‌دهد، به كار گرفته است.

باب داهرر حسابرس ارشد انجمن حسابداران رسمی آمریكا در این‌باره گفت استاندارد ۱۴۲ به شكل گسترده‌ای برای ارزیابی شواهد حسابرسی به روز شده است تا منعکس‌کننده‌ی محیط تجاری كنونی باشد. وی افزود : این استاندارد استفاده از ابزارها و تکنیک‌های خودکار مانند تحلیل داده‌های حسابرسی، هوش مصنوعی و ابزارهای مشاهده از راه دور را برای به دست آوردن شواهد حسابرسی شناسایی كرده است.

به عقیده وی ، به كارگیری استاندارد جدید موجب بهبود ارزیابی حسابرس از این موضوع می‌شود كه آیا شواهد حسابرسی کافی و مناسب به دست آمده است یا خیر، همچنین بررسی چندجانبه‌ای از ویژگی‌ها و عوامل موثر در ارزیابی شواهد حسابرسی را فراهم می‌کند.

انجمن حسابداران رسمی آمریكا، مؤسسات حسابرسی را تشویق می‌كند تا از جدیدترین نرم‌افزار‌های حسابرسی استفاده کنند و از فناوری‌هایی مانند تحلیل داده‌ها، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای اتوماسیون فرآیند حسابرسی استفاده کنند.

پیش از این مؤسسه‌ی سی پی ای دات كام به عنوان بازوی فناوری انجمن حسابداران رسمی آمریكا با همكاری تهیه‌كنندگان نرم‌افزارهای حسابرسی‌ وگروهی از مؤسسات حسابرسی در زمینه‌ی تهیه‌ی یک راه حل حسابرسی پویا، نرم‌افزار حسابرسی پیشرفته‌ای را طراحی کردندكه اخیراً چهار مؤسسه‌ی بزرگ حسابرسی (بیگ فور) مورد استفاده قرار داده‌اند.

داهرر اذعان كرد، استاندارد جدید بر این فرض استوار است كه حسابرس باید اطلاعاتی را كه به عنوان شواهد حسابرسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بر اساس منبعی كه از آن به‌دست می‌آیند، یا رویه‌هایی كه برای به‌دست آوردن اطلاعات استفاده می‌شود، ارزیابی كند.


شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید : اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده به پایان می رسد

 

ویژگی‌های جدیدی برای اطلاعات مد نظر است كه خواه اطلاعات تاییدكننده‌ی ادعاهای مدیریت باشد، خواه نقض كننده‌ی آن، باید برای تایید صحت شواهد و عاری از سوگیری بودن آن، مورد توجه حسابرسان قرار گیرد. استاندارد حسابرسی شماره‌ی ۱۴۲ برای حسابرسی صورت‌های مالی دوره‌های مالی منتهی به ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ و پس ازآن لازم الاجرا است.


درخواست بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی غیر حضوری شد.

این سازمان به منظور کاهش مراجعات غیرضروری، امکان ارائه درخواست بازنشستگی عادی را در سامانه اینترنتی خود فراهم کرده است. افراد واجد شرایط می توانند به نشانی eservices.tamin.ir مراجعه کرده و از طریق گزینه درخواست بازنشستگی، نسبت به تکمیل اطلاعات و ارسال درخواست اقدام کنند.

 

سایر موارد

سایر مقالات

ضرورت آشنایی با حسابداری مدیریت
حسابداری مدیریت بحث بسیار مهمی است که در یک سری مق....
تسهیلات مالی دریافتی و روشهای ثبت تسهیلات دریافتی
گاها پیش می آید که شرکت ها از بانک ها و موسسات مال....
تست نرم افزار حسابداری یکپارچه
نرم افزار حسابداری یکپارچه دارای ویژگی ها و پیچیدگ....
کنترل کیفیت نرم افزار حسابداری 2
در مقاله قبلی بحث کنترل کیفیت نرم افزار حسابداری ب....
اخبار حسابداری و مالی و اقتصادی
اخبار حسابداری و مالی و اقتصادی که برای حسابدار مف....
فیلم آموزش حسابداری جلسه اول-قسمت 2- انگلیسی
گروه و اتوماسیون اداری ارگس - فیلم آموزش حسابدار....